Pre rodičov malých detí 0-3 /stravovací manuál/

Tento nie práve  na slová úsporný článok bude zhrnutím /ako som už dopredu avizovala/ odpovedí a drobných rád na vaše otázky za posledné mesiace, na ktoré som nestíhala odpovedať na blogu a Terapii. A  verte mi, že  správy od rodičov malých detí a budúcich rodičov sú naozaj inšpiratívne  preto budete  mať aj ďalší diel za čo sa ospravedlňujem :). Je mi však sympatické  poznanie, že niektorí rodičia pristupujú k stravovaniu svojich detí hyperzodpovedne. Riešite, či používať nerezové nožíky aby neničili vitamín C, nízkootáčkové odšťavovače, parné hrnce, pýtate sa na značky riadu a hrncov kvalitu a druh, plastové príslušenstvo a kupované detské výrobky, výživy  a ich značky. O veľa veciach priznám sa, ktoré nesúvisia so stravou, nemám šajnu takže sa obmedzím iba na to, v čom môžem poradiť a vyjadriť svoj názor či skúsenosť.

P1100116

Nelámte si príliš hlavu s tým akú značku odšťavovaču či parných hrncov kúpite… každý jeden prístroj , ktorý vyvíja teplo otáčavým pohybom sa zahrieva a mohol by ovplyvniť  životnosť citlivých vitamínov ale asi o nič menej ako prirodzená oxidácia ovocia a zeleniny, ktorá začína ihneď po odtrhnutí plodu, pokračuje pri prerezaní dužiny  a po 2 týždňoch skladovania ovocia či zeleniny obsah vitamínov dramaticky klesá.  Viac na 

Reklamy

2 thoughts on “Pre rodičov malých detí 0-3 /stravovací manuál/

 1. Dobrý deň, Silvia,

  veľmi sa mi páči Váš blog, beriem ho ako ozaj podrobný a bohatý zdroj informácií o zdravej výžive. Aj tento článok je super, len čo sa týka kravského mlieka a používaním upravených formulí, nemôžem s Vami súhlasiť. Ako dlhodobo dojčiaca mamička mám túto problematiku naštudovanú a myslím, že dať dieťaťu kravské mlieko alebo obohatené kravské mlieko vo forme umelého mlieka je celkom jedno – respektíve je to otázka marketingu. Nedávno som o tom čítala príspevok na facebookovej stránke združenia mamila:

  Dojčenie si zaslúži podporu počas celej doby, kým trvá. To, že túto podporu po šiestich mesiacoch stráca je nepopierateľné. Dôkazov o tom,že o problematiku dojčenia po 1. roku sa málokto zaujíma, je veľa, ale najlepším ukazovateľom je snaha výrobcov UM o ponúkanie svojich produktov po 6. mesiaci/1. roku a predstava mnohých (vďaka reklame výrobcov UM), že z materského mlieka sa prechádza (niekde medzi 6. a 18. mesiacom) na umelé mlieko. Výrobcovia spájajú so zavedením UM všetky predstavy, ktoré vyčerpaných rodičov podporia v rozhodnutí začať dieťaťu dávať umelé mlieko:
  – materské mlieko už po 1. roku/2. roku dieťaťu nič nedáva,
  – dieťa bude po odstavení lepšie spať, prestane sa budiť, bude zaspávať samo,
  – dojčenie je už len psychologické, dieťa len „dudluje“, materské mlieko už v skutočnosti nepotrebuje,
  – matka si už svoju povinnosť voči dieťaťu splnila,
  – dieťa je potom možné ponechať aj v starostlivosti iných ľudí,lebo je „nezávislé“.

  Držím palce v ďalšej práci.
  Júlia

  • Milá Júlia ďakujem za názor…v tomto článku som sa venovala tematike laktácie iba marginálne, pretože zámerom bolo odpovedať čo najviac na otázky týkajúcich sa komplementárnej výživy, takže túto tému som veľmi nerozvíjala…čo sa týka dojčenia jednoznačne je v poriadku čo najdlhšie dojčenie ak sa dá a vyhovuje to matke aj dieťaťu. Problémom je ak to z rôznych dôvodov nejde a matka sa musí rozhodnúť aké mlieko ponúkne dieťaťu. Tam by som netvrdila jednoznačne , že to je jedno, keďže tovaroznalectvo je môj obor viem o tom aké mlieko/kravské/ sa predáva v sieti obchodov a má to byť aj hlavným nápojom pre dieťa. Nájsť kvalitný nekontaminovaný a výživný zdroj kravského mlieka nie je naozaj jednoduché…ak by som mala doma na dvore kravu , neváham a o náhradnej práškovej mliečnej formule ani neuvažujem. Ale keďže to je nie je pre väčšinu mamičiek reálne a zdroj k domácemu mlieku je v nedohľadne, je myslím menším zlom sušená mliečna formula na určité obdobie riešením, kým si dieťa neosvojí konzumáciu mliečnych výrobkov tiež podľa možnosti kvalitných. Držím palce všetkým mamičkám aby vydržali dojčiť čo najdlhšie pretože v materskom mlieku pri dobrej výžive je najviac ochranných látok pre dieťa….i keď aby som bola úplne objektívna i materské mlieko môže obsahovať polárne ťažšie degradovateľné látky z organizmu matky čo je však zanedbateľné oproti tomu aké mlieko koluje v obchodoch.
   S pozdravom a vďakou Silvia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s